fbpx
Profesionální thajské masáže

Učte se s námi thajsky

Zdravíme! Děláme thajské masáže, ale velmi rádi vás naučíme také trochu thajsky. Snad bude mít tento základní kurz úspěch a bude to pro naše členy, kteří se zajímají o thajské masáže a Thajsko zábava. Základním slovem je vždy pozdrav, ale lidé v něm dělají tak trochu chyby. Takže si myslíme, že bude určitě zajímavé trochu vysvětlit. Někdo ze sebe může dělat ženu a zase naopak. Což může být někdy trochu sranda.

Sawadee (สวัสดี)

Jedná se o nejznámější slovo, který každý kdo byl v Thajsku zná. Znamená pozdrav. Jako v Čechách říkáme “dobrý den”, “ahoj”, “čau”. Slovo “sawadee” lze odlišit také tím, jestli ho používá muž nebo žena. “Sawadee khrap” používají muži a “Sawadee kha” zase ženy. Tyto přípony jsou spíše vyjádřením zdvořilosti a také se používají v hovorech s větším počtem lidí. Potkáme-li v Thajsku mladší osobu, tak stačí neformálně pozdravit Sawadee. Ale Thajci jsou často rádi zdvořilý a s často tyto přípony používají s úsměvem, který je také formou zdvořilosti.

Thajci si také velmi rádi ulehčují mluvení. Samotné R je pro ně někdy složitější. Také záleží na regionu, kde se třeba i místo R (khrap) můžete slyšet L(khlap). Někteří řeknou jen khap. Se zkracováním slov se setkávají i studenti angličtiny, takže to pro ně není zas taková zvláštnost. Některé slabiky mají Thajci vícekrát, ale Čechům to zní tak skoro stejně. Pro zajímavost mají dvě L, tři S, atd.

Samotné khrap (tedy s R) zní pro trochu vznešeně. Jako třeba Cambridge English. Někdo, kdo mluví s králem nebo v práci. Spíše jde o používání v oblasti Bangkoku.

Sawadee během denní doby

Dobré ráno – Sawadee ton čáu (สวัสดีตอนเช้า)

Dobré odpoledne – Sawadee ton bai (สวัสดีตอนบ่าย)

Dobrý večer – Sawadee ton jen (สวัสดีตอนเย็น)

Možností je více, ale zde jsou ty nejběžnější.

Nejsme experti na českou transkripci thajštiny, proto spíše více vyjadřujeme foneticky. Nebo příp. používáme anglickou transkripci.

Ke každému slovu vám dáváme slova a věty v thajském písmu, abyste mohli zkopírovat a přehrát v např. v Google Translate.

Neskončili jsme. Příště další.